Amputácia pod kolenom – stupeň aktivity 3

Vnútorné mäkké lôžko

Je v priamom kontakte s pokožkou, vytvára ochrannú vrstvu medzi kýpťom a vonkajším lôžkom. Spravidla je v tvare linera zo silikónu (SIL), polyuretánu (PU) alebo kopolyméru (TPE).

Odporúčané typy linera:
  6Y93 Balance TPE liner Vďaka zosilnenému gélu v prednej časti ideálne chráni prominujúce časti kýpťa. Obsahuje minerálne oleje, ktoré zvláčňujú suchú pokožku. Ideálny v kombinácii s pasívnym podtlakovým systémom.
  6Y77 Skeo 3D SIL liner Špičkový silikónový liner s premenlivou silou steny a tvarom vychádzajúcim z anatómie kýpťa. Výborná ochrana, priľnutie a voľnosť pohybu. Zaisťuje priliehanie vonkajšieho kýpťového lôžka, účelný tvar v spojení s distálnym pripojením. Ideálny v kombinácii s MagnoFlex Lock.
6Y512 Anatomic 3D PUR liner Liner z anatomicky tvarovaného gélového materiálu, ktorý optimálne rozkladá tlak v kýpťovom lôžku. Ideálny v kombinácii s pasívnym a aktívnym podtlakovým systémom.

Vonkajšie nosné lôžko

Je nosnou časťou protézy, zhotovuje sa výhradne individuálne v závislosti od tvaru a dĺžky kýpťa. Spravidla sa zhotovuje z laminátu, ktorého prednosťou je vysoká pevnosť a nízka hmotnosť.

Odporúčaný typ kolennej manžety:
  ProFlex Plus Ak sa na priľnutie protézy použije podtlakový systém (jednocestný ventil, Harmony System, Dynamic Vacuum System), vonkajšie nosné lôžko treba hermeticky uzavrieť kolennou manžetou.

Aktívny podtlakový systém pripojenia protézy Harmony

V prípade, že to podmienky na kýpti dovoľujú, aktívny podtlakový systém je pre tento stupeň aktivity optimálnym vybavením. Pripojenie rúrkového adaptéra k lôžku však môže byť aj priame.

Systém Harmony využíva pumpu v spojení s jednocestným ventilom, pomocou ktorej sa odsáva takmer všetok vzduch medzi kýpťovým lôžkom a linerom. Systém zostáva aktívny pri každom kroku a reguluje potrebný podtlak. Takto možno dosiahnuť silnejšie priľnutie na kýpeť, než pri vybavení pasívnym podtlakom.

Systém Harmony redukuje strihové sily v kýpťovom lôžku, kontroluje objem kýpťa a zlepšuje jeho prekrvovanie. Pevné priľnutie zabezpečuje lepšie vnímanie podkladového terénu a užívateľ môže cítiť, čo sa deje pod chodidlom protézy. Tak má pri každodennom používaní väčšiu istotu.

Podtlakový systém pripojenia protézy Dynamic Vacuum System

Systém vypúšťa prebytočný vzduch z priestoru medzi kýpťovým lôžkom a linerom. Vytvára podtlak, ktorým tento priestor utesňuje. Tak protéza lepšie prilieha, preto je pohyb s týmto zariadením komfortnejší a bezpečnejší. Systém funguje aktívne a dynamicky – ak zrýchlite krok, podtlak sa zvýši. Prispôsobí sa aj vašej hmotnosti.

Rúrkový adaptér

Kovová rúrka pripojená od spojovacieho adaptéra lôžka k protézovému chodidlu.

Chodidlo

Vyžadované vlastnosti:

  • Ľahký odval
  • Dobrý návrat energie
  • Schopnosť vyrovnávať nerovnosti povrchu
  • Dobrá pružnosť umožňuje široké spektrum každodenných činností
Odporúčané typy chodidiel:
1D35 Základné chodidlo pre tento stupeň aktivity, stabilná a odolná konštrukcia, horšia pružnosť a priemerná dynamika.
  1C30 Trias Pre tých, ktorí uprednostňujú prispôsobivosť a nízku hmotnosť pred výraznou dynamikou.
  1C40 C- Walk Vynikajúce riešenie pre tento stupeň aktivity. Harmonický priebeh pohybu a výborný návrat energie.

← Späť na AMPUTÁCIA POD KOLENOM