Amputácia pod kolenom – stupeň aktivity 1

Vnútorné mäkké lôžko

Je v priamom kontakte s pokožkou a medzi kýpťom a vonkajším lôžkom vytvára ochrannú vrstvu. Spravidla je v tvare linera zo silikónu (SIL) alebo z kopolyméru (TPE).

Odporúčané typy linera:
  6Y92 Basic TPE liner Základný liner na kvalitnú ochranu kýpťa vďaka gélovému materiálu a obsahu minerálneho oleja, ktorý zvláčňuje suchú pokožku. Ideálny v kombinácii s pasívnym podtlakovým systémom.
  6Y93 Balance TPE liner Vďaka zosilnenému gélu v prednej časti ideálne chráni prominujúce časti kýpťa. Obsahuje minerálne oleje, ktoré zvláčňujú suchú pokožku. Ideálny v kombinácii s pasívnym podtlakovým systémom.
  6Y70 SilikonGel SIL liner Kvalitný silikónový liner, ktorý zabezpečuje priliehanie vonkajšieho kýpťového lôžka s účelným tvarom v spojení s distálnym pripojením. Vzhľadom na horšie polstrovacie schopnosti než TPE linery, je vhodný len na kýpte dobre pokryté mäkkým tkanivom.
  6Y75 Skinguard Technology SIL liner Kvalitný silikónový liner s obsahom molekúl striebra, ktoré zabraňujú vytváraniu nepríjemného oderu. Zabezpečuje priliehanie vonkajšieho kýpťového lôžka s účelným tvarom v spojení s distálnym pripojením. Vzhľadom na horšie polstrovacie schopnosti než TPE linery, je vhodný len na kýpte dobre pokryté mäkkým tkanivom.

Vonkajšie nosné lôžko

Je nosnou časťou protézy, vždy sa zhotovuje výhradne individuálne v závislosti od tvaru a dĺžky kýpťa. Spravidla sa zhotovuje z laminátu, ktorého prednosťou je vysoká pevnosť a nízka hmotnosť.

Kozmetický kryt

Na želanie užívateľa sa cez rúrkový adaptér a vonkajšie nosné lôžko dá zhotoviť kozmetický kryt, ktorý dotvorí tvar a objem chýbajúcej končatiny tak, aby vyzerala rovnako, ako zachovaná končatina. Kozmetický kryt sa zhotovuje z ľahkého penového materiálu farby pokožky priamo na mieru užívateľa. Na funkčnosť protézy nemá nijaký vplyv, jeho funkcia je len estetická.

V súčasnosti je skôr trendom nepoužívať kozmetický kryt. Dnešné moderné komponenty majú elegantný dizajn a mnohí užívatelia chodia s protézou radi v krátkych nohaviciach.

Rúrkový adaptér

Kovová rúrka pripojená od spojovacieho adaptéra lôžka k protézovému chodidlu.

Chodidlo

Vyžadované vlastnosti:

  • Vysoká stabilita počas státia aj pri chôdzi
  • Nízka hmotnosť chodidla
Odporúčané typy chodidiel:
  1G6 Geriatrické chodidlo s najnižšou možnou hmotnosťou, vhodné na základný bezpečný pohyb s protézou pre najmenej aktívnych užívateľov.
  1S01 SACH Univerzálne chodidlo pre tento stupeň aktivity.
1M10 Adjust Ideálna kombinácia bezpečia, hmotnosti chodidla a možného pohybu.

← Späť na AMPUTÁCIA POD KOLENOM