Amputácia nad kolenom – stupeň aktivity 1

Lôžko

Kýpťové lôžko spája protézu s vaším telom. Vždy sa zhotovuje individuálne podľa stavu kýpťa a vašej aktivity. Môže sa zhotoviť buď z laminátu – potom doň vstupujete priamo holou pokožkou – alebo sa zhotoví kombináciou vnútorného a vonkajšieho lôžka. O tom, ako bude vaše lôžko vyzerať, rozhodne váš ortopedický technik.

Vnútorné lôžko je v priamom kontakte s pokožkou. Môže sa zhotoviť z pružného plastu alebo je v tvare linera zo silikónu.

Odporúčaný typ linera:

  6Y80 TF Adapt SIL liner Liner na kvalitnú ochranu kýpťa a dobrú priľnavosť protézy. V kombinácii s vťahovacím systémom KISS umožňuje nasadenie protézy v sede a zabezpečuje kontrolu vertikálnych a rotačných síl.

Kolenný kĺb

Vyžadované vlastnosti:

  • Predovšetkým maximálna bezpečnosť v stojnej fáze
  • Nízka hmotnosť kolenného kĺbu

Odporúčané typy kolenných kĺbov:

  3R40 Kolenný kĺb s uzáverom. Riešenie pre všetkých, ktorí potrebujú najvyššiu bezpečnosť v stojnej fáze. Ľahká konštrukcia a spoľahlivý zámok, ktorý sa po každom postavení zablokuje a pred sadnutím sa mechanicky uvoľní.
  3R15 Kolenný kĺb so záťažovou brzdou. Osvedčená konštrukcia s vysokou mierou bezpečnosti sa pri zaťažení protézy zablokuje a pri odľahčení umožní voľný švih.
  3R93 Kolenný kĺb, ktorý kombinuje uzáver a záťažovú brzdu. Môžete začať bezpečne vertikalizovať so zamknutým kĺbom a keď získate väčšiu istotu, zámok sa dá odblokovať a môže prejsť k pohybu s voľným kyvom vo švihovej fáze.

Rúrkový adaptér

Kovová rúrka pripojená od kolenného kĺbu k protézovému chodidlu.

Chodidlo

Vyžadované vlastnosti:

  • Vysoká stabilita počas státia a pri chôdzi
  • Nízka hmotnosť chodidla

Odporúčané typy chodidiel:

  1G6 Geriatrické chodidlo s najnižšou možnou hmotnosťou, vhodné na základný bezpečný pohyb s protézou pre najmenej aktívnych užívateľov.
1S01 SACH Univerzálne chodidlo pre tento stupeň aktivity.
  1M10 Adjust Ideálna kombinácia bezpečnosti, hmotnosti chodidla a možného pohybu.

Kozmetický kryt

Na želanie užívateľa sa cez rúrkový adaptér a vonkajšie nosné lôžko dá vyrobiť kozmetický kryt, ktorý dotvorí tvar a objem chýbajúcej končatiny tak, aby vyzerala rovnako, ako zachovaná končatina. Kozmetický kryt sa vyrába z ľahkého penového materiálu farby pokožky priamo na mieru užívateľa. Jeho funkcia je predovšetkým estetická, na funkciu protézy môže mať skôr negatívny vplyv, pretože môže obmedzovať rozsah pohybu kolenného kĺbu.

V súčasnosti je skôr trendom kozmetický kryt nepoužívať. Dnešné moderné komponenty majú elegantný dizajn a mnohí užívatelia chodia s protézou radi v krátkych nohaviciach.

← Späť na AMPUTÁCIA NAD KOLENOM