Predprotetická terapia

Už v tejto fáze je dobré mať vybraného svojho protetika, aby ste dostali prvé základné informácie o protetickom vybavení a aby ste na svoju protézu zbytočne dlho nečakali.

Teraz sa o vás bude starať predovšetkým fyzioterapeutka a zdravotné sestry. Predprotetická terapia môže zásadne ovplyvniť rýchlosť vybavenia; čím kvalitnejšia bude starostlivosť, tým skôr budeme môcť začať protézu pripravovať.

Približne 14 dní po operácii vám budú vybrané stehy a bude treba, aby sestričky ošetrovali jazvu a sledovali jej hojenie. Tiež bude potrebné sledovať opuch, ktorý sa po operácii objaví a poľaví (obvykle) po približne 5 dňoch. Sestry vás tiež oboznámia s hygienou kýpťa.

     
Masáž jazvy Otužovanie kýpťa loptičkou Otužovanie kýpťa ježkom

 

Kýpeť sa musí aj pravidelne bandážovať, čiže sťahovať ovínadlom. Bandážovanie je dôležité na vytváranie tvaru najvhodnejšieho na nosenie protézy, ale aj na hojenie a regeneráciu jaziev a zmenšovanie opuchu. Naučte sa od sestry alebo fyzioterapeutky robiť bandážovanie sami, aby ste si ho mohli robiť doma! Dbajte na to, aby sa ošetrujúci personál sústavne venoval starostlivosti o váš kýpeť.

Hygiena kýpťa Bandážovanie
krátkoťažným ovínadlom
Zabandážovaný kýpeť

 

Fyzioterapeutka vás najprv naučí, ako správne ležať na lôžku. Správne polohy a ich striedanie má pre vašu budúcu chôdzu zásadný význam – svaly musia byť dostatočne pružné, funkčné a neskrátené, aby mohli zvládnuť chôdzu s protézou. Nemusíte teda čakať až na zhotovenie protézy, ale už teraz môžete začať pracovať na tom, aby ste mohli znova chodiť.

Polohovanie a preťahovanie
stehenného kýpťa
Polohovanie
predkolenného kýpťa
Posilňovacie cvičenia
s terabandom

 

Fyzioterapeutka sa bude starať o vašu celkovú telesnú kondíciu. Bude s vami nacvičovať vstávanie a sadanie, budete sa učiť stáť bez protézy s bezpečnými pomôckami, či so stabilnou podporou (rovnováha bude totiž po amputácii narušená). Tiež bude potrebné posilňovať svalstvo kýpťa, zachovanej končatiny aj trupu, aby telo zvládlo chôdzu s protézou.

Posilňovanie svalstva kýpťa, zachovanej končatiny a trupu

V neposlednom rade vám bude pomáhať zbaviť sa prípadných tzv. fantómových bolestí a pocitov, ktoré zrejme budete mať.

Pokračovanie: Odporúčanie pre vybavenie →

← Späť na stránku PRIEBEH VYBAVOVANIE PROTÉZOU