Odporúčanie pre vybavenie
Asi 4 týždne po operácii (čas sa môže líšiť) lekár rozhodne, či je už kýpeť v stave, keď môžeme začať s prípravou protézy.
To je čas, keď za vami príde ortopedický technik, aby ste spolu vybrali vhodné vybavenie. Vzhľadom na kýpeť, fyzický stav a stupeň pacientovej aktivity sa každá protéza vyrába individuálne.
Ortopedický technik vám vysvetlí, ako by mala protéza vyzerať, aký princíp lôžka je pre vás vhodný, ktoré konštrukčné a funkčné diely zodpovedajú vašej aktivite.
Prvá protéza má za úlohu základné zvládnutie chôdze a získanie návyku na život s protézou. Budete s ňou chodiť asi trištvrte roka, či rok, a potom budeme nastavovať novú. Podľa toho, ako sa vám bude dariť s prvou pomôckou, budeme môcť uvažovať aj o náročnejších variantoch.
Z čoho sa skladá protéza?
Súčasti protézy závisia od toho, v akej výške vám bola urobená amputácia. Ak vám bola noha odstránená pod kolenom, budete nosiť protézu predkolennú. Po amputácii nad kolenom (alebo priamo v kolene, po tzv. exarktikulácii) budete nosiť protézu stehennú.
Predkolenná protéza Po amputácii pod kolenom
|
Stehenná protéza
Po amputácii nad kolenom alebo priamo v kolene |
Stupne aktivity
Kľúčové pre výber protézy je určenie vášho stupňa aktivity. Poznáme štyri medzinárodne uznávané stupne aktivity, ktoré sa určujú podľa toho, aké činnosti s protézou dokážete robiť, s prihliadnutím na váš vek a zdravotný stav.
1 – chôdza v interiéri
2 – obmedzená chôdza v exteriéri
3 – neobmedzená chôdza v exteriéri
4 – neobmedzená chôdza v exteriéri s mimoriadnymi nárokmi
Podrobné informácie o stupňoch aktivity nájdete tu