Ak už bezpečne, isto a v rytme zvládate štvordobú chôdzu, potom môžete prejsť aj na chôdzu dvojdobú. Prečo sa prechádza na dvojdobú chôdzu, sme vám vysvetlili v texte vyššie. Po postavení sa zo stoličky alebo z vozíka začnete z bezpečného postoja, ktorý už máte natrénovaný (obr. 1).

Začínate posunom protiľahlej ruky súčasne s protézou (obr. 2), a potom zdravá končatina súčasne s rukou na strane amputácie (obr. 2). Vždy sa snažíme o čo najväčší prenos hmotnosti na protézu a o čo najväčšie odľahčenie horných končatín.

Začínate posunom protiľahlej barly súčasne s protézou (obr. 2), potom aj zdravá končatina súčasne s barlou na strane amputácie (obr. 3). Vždy sa snažíme o čo najväčší prenos hmotnosti na protézu a o čo najväčšie odľahčenie horných končatín.

Na budúci týždeň nás čaká záver tohto seriálu, no uzavretie jednej časti je často začiatkom niečoho iného. Tieto cvičenia iba udávajú správny smer, ale je to Vaša cesta. Už „len“ ju prejsť. My vám z diaľky budeme držať palce.

V ďalšom záverečnom článku sa s vami už budeme musieť rozlúčiť. Ale je to len záver začiatku. To najdôležitejšie je ešte len pred nami 😉

Záver