Vlastne – to je nie je záver, ale stále len začiatok vašej novej cesty. Cesty návratu k čo najplnohodnotnejšiemu životu. Tento seriál má slúžiť ako jeden z pomocníkov a sprievodcov na ceste k vašej samostatnosti. Nie každý, kto sa na túto cestu vydá, musí nutne skončiť, napríklad pri dvojdobej chôdze bez bariel. Áno, na začiatku sa tam asi vidí každý. To, ako bude vyzerať vaša chôdza, však závisí od mnohých faktorov. Či už od vášho aktuálneho zdravotného stavu, kvality protézy, zvolenia jej komponentov, stupňa aktivity, následnej terapeutickej starostlivosti, pomoci zo strany rodinných príslušníkov alebo vášho chcenia, motivácie. Nebuďte sklamaný, ak skončíte pri správnej 4-dobej chôdze a 2-dobá vám nepôjde. Možno práve pre vás bude 4-dobá chôdza tou najbezpečnejšou a najkomfortnejšou, pretože už nebudete dobiehať autobus na zastávke, ale vašim životom bude návrat do práce, záhradka alebo vnúčatá. Najmä pohodlne a bezpečne na svojej prvej protéze!

Počas nosenia prvej protézy sa nespoliehajte na to, že po nej príde druhá „definitívna“ protéza, na ktorej sa vám bude lepšie a ľahšie chodiť. Nepremárnite čas čakaním na ňu preto, že vám to na začiatku nejde tak, ako by ste si možno predstavovali. Áno, nebude to jednoduché, ale nerezignujte! Nebojte sa, sme tu na to, aby sme vám v tom pomohli! My, vaši ortopedickí technici a fyzioterapeuti.

Pamätajte si, druhá protéza ani každá ďalšia nebude chodiť sama, bude chodiť len tak, ako budete chodiť vy. A to, ako budete chodiť, veľmi závisí od prvej protézy.

Preto je tá prvá najdôležitejšia!

 

 

Marek Bachura

ortopedický technik