Začínam s prvou protézou
Тerapia a cvičenia na stabilitu a rovnováhu stoja na protéze a základy chôdze
Na stránkach mojaproteza.sk by sme vám chceli ukázať, ako začať s prvou protézou po amputácii dolnej končatiny. Strata končatiny má dopad na životný štýl ktorejkoľvek osoby. Za predpokladu, že dostanete včasnú, kompetentnú podporu a pomoc a začnete od prvých minút správny tréning s prvou protézou, budete sa môcť úplne vrátiť k svojmu predchádzajúcemu spôsobu života a obvyklej úrovni svojich činností.
Od okamihu amputácie ste obvykle obklopený okruhom rodinných príslušníkov, blízkych priateľov a skúsených odborníkov, z ktorých sa vám bude každý snažiť pomôcť. V prvom rade však musíte najprv chcieť vy sami. „Samo“ a „sa to“ nefunguje nikde, ani v tomto prípade. Musí byť veľké chcenie. My sa vám budeme aj prostredníctvom tejto série článkov snažiť poskytnúť čo najviac informácií, aby ste návrat do „nového“ života zvládli čo najskôr. Nebojte sa – pôjde to!
Veľmi dôležitá informácia na úvod: Žiadna protéza nechodí sama od seba. Ani tá najdrahšia. Protéza chodí len toľko, koľko budete chodiť vy.
Úspešnosť rehabilitačných opatrení bude možná iba s vašim aktívnym a pozitívnym prístupom. Bez vašej snahy, sily, odhodlania a námahy by bolo všetko márne. Áno, aj tieto články by boli zbytočné. Podľa toho, ako to všetko budete zvládať, sa potom budete môcť vrátiť k chôdzi, k svojej milovanej profesii alebo ku koníčku, k cestovaniu, či k pravidelnému cvičeniu.
Takže najdôležitejším krokom do nového života bude pre vás prvá protéza. Aj keď ju voláme „privykacia protéza“, je prvá a pre vás – najdôležitejšia. Prvé minúty a hodiny s ňou budú pre vaše ďalšie fungovanie s protézou najdôležitejšie. Na nej sa budete učiť stáť a následne chodiť. Nie, nesnažte sa hneď po prvom nasadení protézy prekonávať metre ani kilometre. Najprv sa naučte bezpečne stáť a prenášať hmotnosť na protézu! Niet sa kam ponáhľať!
Na to tu nájdete sériu cvikov, ktoré by mal s vami prejsť váš technik pri odovzdávaní protézy, ale môžete ich robiť aj doma.
Na to, aby ste bezpečne zvládli cviky, ktoré tu budeme prezentovať, by bolo najlepšie začať v bradlovom chodníku na pracovisku, kde vám prvú protézu odovzdajú. Ak budete pokračovať s cvičením doma, malo by to byť s pomocou bariel a jednej alebo dvoch osôb.
Bezpečnosť je na prvom mieste!!!
- Vzpriamený sed so správnou polohou protézy
- Cviky stability a rovnováhy v stoji na protéze
- Cviky s terabandom
- Cviky zamerané na rotáciu, predklon a úklon trupu
- Cviky na orientáciu v priestore Popis cvikov na kríži
- Chôdza s pomocou barlí a v bradlovom chodníku
- Trojbodová chôdza
- Štvordobá chôdza
- Dvojdobá chôdza
- Záver