Amputácia pod kolenom – stupeň aktivity 4

Vnútorné mäkké lôžko

Je v priamom kontakte s pokožkou, vytvára ochrannú vrstvu medzi kýpťom a vonkajším lôžkom. Spravidla je vo forme linera zo silikónu (SIL), polyuretánu (PU) alebo kopolyméru (TPE).

Odporúčané typy linera:
  6Y93 Balance TPE liner Vďaka zosilnenému gélu v prednej časti ideálne chráni prominujúce časti kýpťa. Obsahuje minerálne oleje, ktoré zvláčňujú suchú pokožku. Ideálny v kombinácii s pasívnym podtlakovým systémom.
  6Y77 Skeo 3D SIL liner Špičkový silikónový liner s premenlivou silou steny a tvarom vychádzajúcim z anatómie kýpťa. Výborná ochrana, priľnavosť a voľnosť pohybu. Zaisťuje priľnavosť vonkajšieho kýpťového lôžka s účelovým tvarom v spojení s distálnym pripojením. Ideálny v kombinácii s MagnoFlex Lock.
6Y512 Anatomic 3D PUR liner Liner z anatomicky tvarovaného gélového materiálu, ktorý optimálne rozkladá tlak v kýpťovom lôžku. Ideálny v kombinácii s pasívnym a aktívnym podtlakovým systémom.

Vonkajšie nosné lôžko

Je nosnou časťou protézy, musí byť vždy vyrobené celkom individuálne v závislosti od tvaru a dĺžky kýpťa. Spravidla je vyrobené z laminátu, ktorého prednosťou je vysoká pevnosť a nízka váha.

Odporúčaný typ kolennej manžety:
  ProFlex Plus Ak sa na priľnutie protézy použije podtlakový systém (jednocestný ventil, Harmony System, Dynamic Vacuum System), vonkajšie nosné lôžko treba hermeticky uzavrieť kolennou manžetou.

Aktívny podtlakový systém pripojenia Harmony

V prípade, že podmienky na kýpti to dovoľujú, aktívny podtlakový systém je pre tento stupeň aktivity optimálnym vybavením. Pripojenie rúrkového adaptéra k lôžku však môže byť aj priame.

Systém Harmony využíva pumpu v spojení s jednocestným ventilom, pomocou ktorej sa odsáva takmer všetok vzduch medzi kýpťovým lôžkom a linerom. Systém zostáva aktívny pri každom kroku a reguluje potrebný podtlak. Takto možno dosiahnuť silnejšie priľnutie na kýpeť, než pri vybavení pasívnym podtlakom.

Systém Harmony redukuje strihové sily v kýpťovom lôžku, kontroluje objem kýpťa a zlepšuje jeho prekrvovanie. Pevné priľnutie zaisťuje lepšie vnímanie podkladového terénu a užívateľ môže cítiť, čo sa deje pod chodidlom protézy. Tak má pri každodennom používaní väčšiu istotu.

Rúrkový adaptér

Kovová rúrka pripojená od spojovacieho adaptéra lôžka k protézovému chodidlu.

Chodidlo

Vyžadované vlastnosti:

  • Vynikajúci návrat energiepri začatí švihovej fázy
  • Vysoké požiadavky na pružnosť, dynamiku a odolnosť
  • Umožňuje robiť rekreačné športy
Odporúčané typy chodidiel:
  1C40 C-Walk Vynikajúce riešenie pre harmonický priebeh pohybu a výborný návrat energie.
  1C60 Triton Vynikajúca dynamika a flexibilita, veľmi odolné aj pri veľkom zaťažení.
  1C62 Triton Harmony Rovnaké funkcie ako pri 1C60 Triton doplnené o aktívne podtlakové zariadenie Harmony.


← Späť na AMPUTÁCIA POD KOLENOM