Amputácia pod kolenom – stupeň aktivity 2

Vnútorné mäkké lôžko

Je v priamom kontakte s pokožkou, vytvára ochrannú vrstvu medzi kýpťom a vonkajším lôžkom. Spravidla je vo forme linera zo silikónu (SIL), polyuretánu (PU) alebo kopolyméru (TPE).

Odporúčané typy linera:
  6Y93 Balance TPE liner Vďaka zosilnenému gélu v prednej časti ideálne chráni prominujúce časti kýpťa. Obsahuje minerálne oleje, ktoré zvláčňujú suchú pokožku. Ideálny v kombinácii s pasívnym podtlakovým systémom.
  6Y75 Skinguard Technology SIL liner Kvalitný silikónový liner s obsahom molekúl striebra, ktoré zabraňujú vytváraniu nepríjemného oderu. Zabezpečuje priľnutie vonkajšieho kýpťového lôžka s účelným tvarom v spojení s distálnym pripojením. S ohľadom na horšie polstrovacie schopnosti než linery TPE, je vhodný len na kýpte dobre kryté mäkkým tkanivom.
  6Y523 Simplicity Tapered RUR liner Liner z gélového materiálu, ktorý optimálne rozkladá tlak v kýpťovom lôžku, vhodný predovšetkým na kýpte s prominujúcimi časťami alebo vtiahnutými jazvami. Ideálny v kombinácii s pasívnym podtlakovým systémom.

Vonkajšie nosné lôžko

Je nosnou časťou protézy, vždy sa zhotovuje individuálne v závislosti od tvaru a dĺžky kýpťa. Spravidla sa zhotovuje z laminátu, ktorého prednosťou je vysoká pevnosť a nízka hmotnosť.

Odporúčaný typ kolennej manžety:
  ProFlex Plus Ak sa na priliehanie k protéze použije podtlakový systém (jednocestný ventil, Harmony System, Dynamic Vacuum System), vonkajšie nosné lôžko treba hermeticky uzavrieť kolennou manžetou.

Rúrkový adaptér

Kovová rúrka pripojená od spojovacieho adaptéru lôžka k protézovému chodidlu.

Chodidlo

Vyžadované vlastnosti:

  • Kvalitné dodatočné zabezpečenie stability
  • Dobrá pružnosť chodidla na zvládanie zmien povrchu
Odporúčané typy chodidiel:
  1D10 Základné chodidlo pre tento stupeň aktivity, stabilná a odolná konštrukcia.
  1D35 Chodidlo s veľmi stabilnou stojnou fázou a dobrou progresívnou dynamikou odvalu.
  1M10 Adjust Ideálna kombinácia bezpečia, hmotnosti a pohybu, vynikajúca prispôsobivosť na rôznom povrchu.
  1C30 Trias Špičkové riešenie pre tento stupeň aktivity, optimálna kombinácia prispôsobivosti a dynamiky.

← Späť na AMPUTÁCIA POD KOLENOM