Terapia a cvičenie

Pretože je amputácia vážnym zásahom do organizmu s jeho následným jednostranným zaťažením, mala by sa fyzioterapia (cvičenie) stať súčasťou vášho života. Na tomto mieste vám chceme poskytnúť čo najviac informácií, ako čo najlepšie zvládnuť celý priebeh od prvých chvíľ po amputácii končatiny až po opätovný návrat do plnohodnotného života.

›› Poamputačná starostlivosť
›› Začínam s prvou protézou
›› … pokračujem ďalej

Poamputačná starostlivosť

Ak ste čerstvo po amputácii tak je potrebné vykonávať bandážovanie a cvičenie na to aby ste pripravili ako kýpeť tak aj celé telo na chôdzu s protézou.

13.05.29.Malvazinky-389-of-436-150x150

Predprotetická terapia

Cieľom je pripraviť váš organizmus a kýpeť na nasadenie protézy.
viac
13.05.29.Malvazinky-173-of-436

Bandážovanie kypťa

Bandážovanie kýpťa je dôležité pre jeho správne vytvarovanie a zvykanie si na tlak a kompresiu.
viac
Prvé cvičenia po amputácii

Prvé cvičenia po amputácii

Cvičenia na posilnenie svalov a zvýšenie mobility vášho kýpťa
viac

Začínam s prvou protézou

Veľmi dôležitým krokom do nového života bude pre vás prvá protéza. Aj keď sa u nás nazýva „privykacia protéza“ tak je prvá a pre vás najdôležitejšia. Prvé minúty a hodiny s ňou budú najdôležitejšie pre vaše ďalšie fungovanie s protézou. Na nej sa budete učiť stáť a následne chodiť. Nie, nesnažte sa hneď po prvom nasadení protézy hltať prvé metre a kilometre. Najprv sa naučte bezpečne stáť a prenášať váhu na protézu !!! Niet sa kam ponáhľať !!!

Na to tu nájdete sériu cvikov ktoré by mal s vami prejsť váš technik pri odovzdávaní protézy, ale tak isto ich môžete vykonávať aj doma.

Až keď viete bezpečne stáť na oboch končatinách a to či už za pomoci bariel alebo bez nich môžete sa vydať na prvé kroky. Ako ich vykonávať správne, nájdete tu. Opäť sa nikam neponáhľajte !!! Radi by sme vás naučili nielen sa vedieť presúvať na protéze z bodu A do bodu B, ale hlavne správne chodiť tak aby ste si zároveň nepreťažovali a tým neničili ostatné zdravé časti svojho tela.

nasazovanie-lineru

Nasadzovanie linera

Naučte sa liner správne nasadzovať, nech protéza optimálne funguje.
viac

... pokračujem ďalej

Ak zvládate bezpečné státie a základnú chôdzu môžete pokračovať s dlhodobým s postupným zvyšovaním náročnosti cvičení. Čas od času, zvlášť keď dostanete novú pomôcku, by ste sa mali venovať i škole chôdze s protézou.

Cvičiť môžete doma podľa našich videí alebo aplikácie pre chytré telefóny, Čas od času ale nezabudnite navštíviť fyzioterapeuta, aby ste si prípadne zlé návyky nezafixovali.

Tí z vás ktorý chodia za pomoci dvoch bariel, nesnažte sa silou mocou a čo najrýchlejšie prejsť iba na jednu barlu. Nie je hanba chodiť z dvoma barlami. Ako prejsť na jednu barlu pripadne na chôdzu bez nich vám pomôže váš terapeut, prípadne ortopedický technik.

cvicenie-s-a-bez

Cvičenie bez protézy a s protézou

Zostava cvikov pre lepšiu kondíciu a rovnováhu, s ktorou môžete začať hneď po amputácii.
viac
fitness_app_16_9_teaser_threecolumn-2-150x150

Fitness app

Nainštalujte si zdarma Android/iOS aplikáciu a získajte tak osobného trenéra na doma.
viac
skola-chodze

Škola chôdze

S protézou je potrebné sa naučit správne chodiť, aby ste ju naplno využili a neubližovali si.
viac