Škola chôdze

Keď budete mať protézu so skúšobným lôžkom hotovú, príde čas na Školu chôdze.

V Škole chôdze s vami bude trénovať vaša fyzioterapeutka, s ktorou ste cvičili a učili sa bandážovať kýpeť už v nemocnici. Teraz bude jej úlohou naučiť vás chodiť.

Priebeh Školy chôdze je individuálny. Závisí od osobnosti pacienta, jeho fyzického, psychického a zdravotného stavu a od jeho osobných cieľov. Inak budeme cvičiť s človekom, ktorý sa chce venovať vnúčatám a bude si chcieť s nimi posedieť na záhradke a inak s tým, kto chce jazdiť na bicykli alebo peši zdolať Snežku.

Počas Školy chôdze bude fyzioterapeutka pochopiteľne spolupracovať s vaším protetickým technikom. Keďže sa mení svalová sila aj tvar kýpťa, je dôležité, aby sa pomôcka sústavne prispôsobovala vzniknutej situácii.

Začnite tým, že sa naučíte protézu správne nasadzovať a vyzliekať. Fyzioterapeutka vám ukáže, ako sa o protézu treba starať a naučí vás techniky, ako sa starať o kýpeť.

Kým sa začnete učiť chodiť, treba sa naučiť vstávať zo sedu a sadnúť si – aj to môže byť spočiatku ťažké, ale určite sa to čoskoro naučíte.

Potom budeme robiť rôzne cvičenia v stoji, aby ste získali dostatočnú stabilitu a zároveň si osvojili fyziologické držanie tela.

Až potom pristúpime k prvým krokom medzi bradlami, ktoré vám budú poskytovať oporu.

Postupne sa naučíte chodiť po rovine (s oporou aj bez nej) a podľa vášho fyzického stavu, schopností a zvoleného typu protézy sa môžeme učiť chodiť aj po šikmej rovine, cez prekážky, v teréne alebo po schodoch.

Budeme sa snažiť, aby ste nakoniec boli čo najsamostatnejší a najsebestačnejší a budeme si nacvičovať predovšetkým činnosti, ktoré budete v živote najviac vykonávať.

Súčasťou terapie bude aj celková starostlivosť o telo a kýpeť, vodoliečba, masáže a ďalšie sprievodné procedúry.

Treba povedať, že protéza nikdy nebude chodiť za vás, ale tak, ako budete chcieť vy. Tak, ako drahé lyže nerobia dobrého lyžiara, ani tá najdokonalejšia protéza nikdy nebude chodiť sama ani dokonale. Rovnako, ako sa musí natrénovať dobrá jazda na lyžiach, musí sa trénovať aj správna chôdza s protézou.

 

 

Pokračovanie: Späť do života →

← Späť na stránku PRIEBEH VYBAVOVANIE PROTÉZOU