Stupne aktivity

Čo znamenajú?

Vybavenie, ktoré vám ortopedický technik navrhne a odporučí, sa odvíja predovšetkým od toho, aké máte ciele, do akej miery budete môcť byť s protézou aktívni a kde všade s ňou budete schopní chodiť. Používame na to medzinárodne uznávaný termín „stupeň aktivity“. Pozrime sa, čo ktoré stupne aktivity znamenajú:

 

1   Chôdza v interiéri

Budete s protézou chodiť predovšetkým doma po hladkom rovnom povrchu pokojnou stabilnou chôdzou. Môžete vykonávať bežné domáce práce alebo sa venovať vnúčatám či domácim miláčikom.

2 Obmedzená chôdza v exteriéri

S protézou budete chodiť aj von, zvládnete chôdzu po tráve alebo dlažobných kockách, budete vedieť prekračovať obrubníky a podobné drobné prekážky. Dokážete vyvenčiť psíka, zájsť do obchodu, postarať sa o vnúčatá, vyjsť si na prechádzku a podobne.

3 Neobmedzená chôdza v exteriéri

Budete bežne chodiť von aj v zložitejšom teréne, budete vedieť ľubovoľne meniť rýchlosť chôdze a skákať, budete si môcť vyraziť na dlhšiu prechádzku do lesa či do hôr, budete môcť dvíhať ťažšie veci, budete chodiť do práce a venovať sa svojim koníčkom.

4 Neobmedzená chôdza v exteriéri s mimoriadnymi nárokmi

S protézou zvládnete takmer čokoľvek, nebude pre vás problém chodiť po zložitom, nerovnom teréne, behať, lyžovať, tancovať, či vykonávať rôzne druhy športu.

 

Stupeň aktivity sa určí po spoločnej diskusii o tom, čo všetko by ste chceli zvládnuť, kam by ste sa chceli dopracovať. Zahrnúť sa však musí aj váš celkový zdravotný stav a vek.

Určiť stupeň aktivity je zásadná vec – jednak preto, že sa rozhodne o ďalšej terapii, a jednak kvôli zdravotnej poisťovni, ktorá na základe toho rozhodne o výške úhrady protézy.

← Späť na INFORMÁCIE PRE ČERSTVO AMPUTOVANÝCH