Amputácia – a čo teraz?

Amputácia je pre každého človeka výrazným zásahom do organizmu, ktorý zmení jeho život. Je pochopiteľné, že s takouto situáciou sa nevyrovnáva ľahko; na druhej strane je pravda, že lekárske rozhodnutie pre amputáciu znamená záchranu života, či už k nej dochádza kvôli chorobe alebo po úraze.

V priebehu svojej praxe som sa stretol už s mnohými ľuďmi, ktorí prešli touto traumou. Môžem vás uistiť, že mnohí z nich sa po čase plnohodnotne vrátili do života. Túto šancu pred sebou teraz máte aj vy.

V tejto sekcii nášho webu sa vám budem snažiť pomôcť, aby ste sa so svojou novou neľahkou situáciou čo najlepšie vyrovnali a čo najskôr sa vrátili do bežného života.

Najdôležitejší je však váš vlastný postoj. Jednoducho treba chcieť – mať energiu, chuť a zodpovednosť za seba samého. Stále chcieť čo najkvalitnejší život. Chcieť byť sebestačný. Chcieť znova chodiť…

A aby ste mohli začať opäť chodiť, budete potrebovať protézu. Súčasné protézy sa vyrábajú pomocou najmodernejších technológií a užívateľom poskytujú netušené možnosti. Mojou úlohou bude navrhnúť vám protézu na mieru, ktorá by úplne vyhovovala vašim potrebám a s ktorou by ste sa mohli ľahko zžiť.

 

Dôležitým sprievodcom pre vás bude aj fyzioterapeut. Dohľad nad vaším zdravotným stavom, rehabilitáciou a vybavením bude mať lekár. Dôležitou súčasťou terapie budú aj vaši najbližší – vaša rodina.

V každom prípade odporúčam, aby ste sa na terapii aktívne spolupodieľali. Žiadajte si nové technológie a moderné prístupy, žiadajte si systematickú terapiu, pokúste sa o čo najväčšiu aktivitu, snažte sa byť sebestační – nevzdávajte sa! Stále majte na mysli, že prísť o končatinu nemusí znamenať, že skončíte na vozíku! S vozíkom je život oveľa zložitejší než s protézou a aj pre organizmus je život s protézou zdravší než na vozíku. My vám ponúkame ten lepší variant a záleží len od vás, či sa k nemu dopracujete.

Nebojte sa ani priplatiť si za lepšiu kvalitu života s kvalitnejšou pomôckou – stojí to za to! Vo svojej zdravotnej poisťovni sa informujte, aké vybavenie vám uhradí a zároveň si zistite, aké nadštandardné vybavenie by vám skvalitnilo život. V tom vám, samozrejme, ochotne pomôžem.


Marek Bachura, vedúci ortotik – protetik Ottobock

Tu si môžete pozrieť časť video-materiálu „Škola chôdze“, kde sa dozviete, čo všetko je s amputáciou spojené, aké druhy amputácií existujú, čo pacienta čaká, aká je terapia a príprava na protézu:

← Späť na INFORMÁCIE PRE ČERSTVO AMPUTOVANÝCH